Fairfield, CT

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
This Spring, Fairfield United is once again offering an additional weekly foot skills clinic to all players. These clinics are in addition to the regularly scheduled team practices here in town and are free of charge. Due to field space limitation we ask that all participants attend their appropriate age group clinic.  
 
          FOOTSKILLS
AGE GENDER TEAM NAME COACH MANAGER DAY SITE TIME
U9  BOYS TEAM 1 JOSEPH COUTO JOHN SHEA TUE BRGHS-2 5-6PM
U9  BOYS TEAM 2 (STRIKERS) JOSEPH COUTO GUY PHILOSOPH TUE BRGHS-2 5-6PM
U9  BOYS TEAM 3 (HUSKIES) JOSEMIR SOUSA BRETT BALAVANDER TUE BRGHS-2 5-6PM
U9  BOYS TEAM 4 JOSEMIR SOUSA ANTHONY CHIAVERINI TUE BRGHS-2 5-6PM
U9  BOYS TEAM 5 CARLOS OLIVEIRA MARK POLLEX TUE BRGHS-2 5-6PM
U9  GIRLS TEAM 1 RAFAEL FAVA KEVIN COYNE MON BRGHS-2 5-6PM
U9  GIRLS TEAM 2 JAIME JORGE MIKE VINCE MON BRGHS-2 5-6PM
U9  GIRLS TEAM 3 MIKE BREAULT JENNIFER SPITZER MON BRGHS-2 5-6PM
U9  GIRLS TEAM 4 ISAAC MONTALVO RICHARD MONTERO MON BRGHS-2 5-6PM
U9  GIRLS TEAM 5 RAFAEL FAVA JONATHAN DESAUTELS MON BRGHS-2 5-6PM
U10 BOYS WHITE 1 (FORCE) THIAGO REAES CHRISTOPHER ORRISS TUE BRGHS-2 6-7PM
U10 BOYS WHITE 2 (FALCON) CLEO HANCILES SETH CUTLER TUE BRGHS-2 6-7PM
U10 BOYS WHITE 3 (ARSENAL) THIAGO REAES TOM CONNOR TUE BRGHS-2 6-7PM
U10 BOYS BLUE 2 (REAL FAIRFIELD) CARLOS OLIVEIRA ALASDAIR DIGNON TUE BRGHS-2 6-7PM
U10 GIRLS RED 1 DANILO/KATHERINE MICHAEL RONNING TUE BRGHS-2 4-5PM
U10 GIRLS RED 2 DANILO/KATHERINE RUSS MARCUS TUE BRGHS-2 4-5PM
U10 GIRLS WHITE 1 KATHERINE/DANILO CHRIS PREVITI TUE BRGHS-2 4-5PM
U10 GIRLS WHITE 2 KATHERINE/DANILO DAVE O'NEIL TUE BRGHS-2 4-5PM
U11 BOYS RED MOSHE SHEMESH CRISTIAN RIVANO THU SPC 4-5PM
U11 BOYS WHITE MOSHE SHEMESH SOL MAHONEY THU SPC 4-5PM
U11 BOYS BLUE MIKE BREAULT ANN HARVEY THU SPC 4-5PM
U11 GIRLS RED STORM (RED-1) RODRIGO NUNES MARC D./STEPHEN Z. WED BRGHS-2 6-7PM
U11 GIRLS RED RIPTIDES (RED-2) ANTHONY ANZEVUI JASON SHAUGHNESSY WED BRGHS-2 6-7PM
U11 GIRLS WHITE FLASH (WHITE-1) ANTHONY ANZEVUI JILL SPRING-HEDMAN WED BRGHS-2 6-7PM
U11 GIRLS WHITE-2 BRIANNA GIRARD MATT RUSH WED BRGHS-2 6-7PM
U11 GIRLS BLUE MOHAMMED KONNEH MOLLY MCHUGH WED BRGHS-2 6-7PM
U12 BOYS RED AARON KING BRIAN DUFFY MON BRGHS-2 7-8PM
U12 BOYS WHITE JAMES HUNT BRENDAN MURPHY MON BRGHS-2 7-8PM
U12 GIRLS RED PAUL COLES LIZ NEUGEBAUER MON BRGHS-2 6-7PM
U12 GIRLS WHITE PAUL COLES KEVIN COYNE MON BRGHS-2 6-7PM
U13 BOYS RED WAYNE SCHWAEBER EPHRON/SHAUGHNESSY MON BRGHS-2 7-8PM
U13 BOYS WHITE WAYNE SCHWAEBER HEATHER FERULLO MON BRGHS-2 7-8PM
U13 GIRLS RED WILDCATS MARK MOURA CARSTEN JERRILD WED BRGHS-2 7-8PM
U13 GIRLS WHITE MARK MOURA EDWIN LEON WED BRGHS-2 7-8PM
U14 BOYS RED ALVIN CHARLERY TOM GANNON MON BRGHS-2 7-8PM
U14 BOYS WHITE ANTONIO RIZIO HANNA/BRUNO/BURGGRAF MON BRGHS-2 7-8PM
U14 GIRLS RED JADIR BARBOSA DIANE CREAMER WED BRGHS-2 7-8PM